Rodzaje kaw, które możemy sobie przyrządzić

kawa

Większość pijących kawę, przy jej przyrządzaniu, ogranicza się, do tego co lubi i zna. Mimo iż współczesne ekspresy, a także oferta kawiarni daje możliwości wypicia kawy przygotowanej na wiele sposobów. Dlatego dobrze jest poznać najpopularniejsze kawy, które można sobie zamówić w kawiarni, czy też nauczyć się ich samodzielnego przygotowania.

Espresso
Klasyczne włoskie espresso w małych ilościach pobudzi każdego do działania. Siłą tej kawy jest również jej wyjątkowy aromat. Jednak trzeba wiedzieć, że najlepsze espresso uzyskać można ze świeżo zmielonych ziaren. Oczywiście przygotowując espresso, należy również zadbać o odpowiednią temperaturę. Skoro była mowa o świeżo zmielonych ziarnach, to warto pamiętać o jakości kawy używanej do jego zrobienia. Tutaj jednak każdy powinien sam dopasować odpowiedni rodzaj ziaren kawy, według własnych gustów, smaków.

Espresso doppio
Pozostańmy w temacie espresso, bo doppio można spokojnie podpiąć po osobny rodzaj kawy. Doppio to nic innego jak podwójny, czyli mówimy o podwójnym espresso, a dokładniej podwojeniu wody na jej przygotowanie. Dzięki temu mamy do czynienia z kawą ciut słabszą od klasycznego espresso. Kto nie gustuje w mocnym, tradycyjnym espresso, śmiało może sięgać właśnie po doppio.

Cappuccino
Na pewno jeden z popularniejszych rodzai kaw w polskich kawiarniach. Najprościej możemy tutaj mówić o kawie z mlekiem. Jednak istotne jest podział składników i przyjmuje się, że klasyczne cappuccino powinno składać się z 25 ml espresso oraz 125 ml spienionego mleka. Chcąc samodzielnie przygotować cappuccino, należy pamiętać o tym, że do spienienia najlepiej nadaje się mleko 3,2% zawartości tłuszczu.

Macchiato
To nic innego jak espresso z niewielkim dodatkiem mleka. Dodaje się zaledwie kilka kropel białego napoju. Takie ilości mleka nie wpływają w żaden sposób na moc i smak kawy znanej jako espresso.

Caffe latte
Kawa z mlekiem, tradycyjnie podawana w filiżance do cappuccino. Oprócz espresso i spienionego mleka dodaje się tutaj również piankę mleczną. Ktoś, kto nie jest smakoszem, zapewne nie poczuje różnicy w smaku pomiędzy cappuccino, a caffe latte, jednak w tym drugim przypadku zauważyć można, że mleko jest mniej spienione.

Mocha
To caffe latte, z tym że espresso otrzymuje dodatkowo czekoladę. Tym samym jest to słodsza wersja caffe latte.

Americano
Czarna kawa w dużych ilościach. Najczęściej podawana w kubkach. Naturalnie z uwagi na duże ilości wody potrzebnej do przygotowania tego rodzaju kawy, jest ona znacznie słabsza od espresso. Również walory zapachowe nie są tak intensywne, jak przy kawie espresso.

kawa1

Cafe frappe
Kawa, która akurat nie jest popularna we Włoszech. Największe tryumfy święci w Grecji i to nie bez powodu. Dzieje się tak, gdyż jest to kawa, która znakomicie orzeźwia, a równocześnie zawiera w sobie odpowiednie dawki kofeiny. Tym sposobem, z jednej strony organizm się orzeźwia, z drugiej otrzymuje duże dawki kofeiny. Standardowe przygotowanie tej kawy wymaga użycia kawy rozpuszczalnej lub espresso. Po zaparzeniu należy ją dokładnie przestudzić. Kiedy ma odpowiednio niską temperaturę, można przystąpić do jej miksowania, aż otrzyma się pianę. Co robimy dalej? Teraz kawę trzeba przelać do szklanki i wzbogacić ją kostkami lodu.

Kawa z fusami
Na koniec coś z naszego polskiego podwórka, czyli klasyczna kawa parzona. Nie trzeba tutaj się więcej rozpisywać, każdy doskonale zna kawę z fusami, mylnie nazywaną kawą po turecku. Tak naprawdę to dla wielu Polaków to jedyna prawdziwa kawa, od której należy rozpoczynać każdy dzień.

Codzienna dawka relaksu

relaks1 Praca, rodzina, brak czasu, wszystko to prowadzi do stresu, wszystko to prowadzi do szybkiego podupadania na zdrowiu. Jednak warto abyśmy zauważyli, że nie musi już tak być, że nie musimy czekać na wakacje przez cały rok, na chwilę wytchnienia. Wręcz przeciwnie, powinniśmy starannie podchodzić do pewnego rodzaju spraw, powinniśmy każdego dnia dawkować sobie odpowiednie formy relaksu i to nawet nie kosztem wielu godzin. Tak naprawdę istnieją rozmaitego rodzaju rozwiązania prowadzące do tego by w pełni się zrelaksować w codziennej gonitwie.

Zacznijmy od tego, że bardzo ważnym jest aby sięgać po sprawdzone rozwiązania odnośnie tego co się lubi. Ludzie często zapominają o hobby, o swoich pasjach. Trzeba zatem mieć całkowite pojęcie o tym co się lubi i to robić. Nie każemy od razu uprawiać wspinaczki czy kupować motoru i wyruszać nocą na miasto.

Książki – prosta i przyjemne. Wiele osób kiedyś czytało, jednak z braku czasu zarzuciło to zajęcia. A książki doskonale relaksują, wpływają na naszą wyobraźnie. I nie musimy pod żadnym pozorem każdego dnia czytać po 50 stron. Wystarczy poświęcić dzienne kilkanaście minut, a na pewno uciekniemy ze świata realnego w stronę relaksu.
relaks2
Internet – tak właśnie internet jest miejscem gdzie na pewno znajdziemy relaks, gdzie znajdziemy wszystko co doskonałe ale trzeba tego chcieć. Jeżeli coś nas interesuje, czymś się ciekawimy to przecież nie oznacza to, że nie znajdziemy w internecie ciekawych stron, ciekawych wiadomości związanych właśnie z tymi faktami. Pamiętajmy o tym. Należy jednak mieć w świadomości informacje by dawkować sobie czas w internecie, nie przesadzać z nim za bardzo, bo może mieć to negatywne skutki.

Rośliny, ogród – coś co może znacząco uspokoić, coś co pozwala nie tylko na pracę celem uzyskiwania konkretnych efektów ale przede wszystkim pozwala nam uzyskać spokój ducha. Przy pielęgnacji roślin możemy doskonale się poczuć, możemy niejako medytować.

Sport – i nie ma tutaj jakichkolwiek wytłumaczeń. Nie trzeba od razu przebiegać 10 kilometrów, nie trzeba jeździć 3 godziny rowerem. Nawet zwykła aktywność w postaci wieczornych spacerów jest doskonałym rozwiązaniem o której należy pamiętać, która należy wcielać w życie.

To różnego rodzaju sposoby działania, dzięki temu podejściu możemy mieć pewność, że znajdziemy wszystko co najlepsze, że otrzymamy odpowiedniej jakości relaks, w jakimś stopniu pozbędziemy się choć trochę problemów dnia codziennego.