Oszczędności w domowym budżecie, czyli zakup żarówek LED

Close Up on a LED Light Bulb in the Hand

Kiedy to możliwe staramy się oszczędzać. Oczywiście nie można popadać w skrajności w dziedzinie oszczędzania, jednak przykładowo, kiedy planujemy zakup wyposażenia do domu, warto poszukiwać urządzeń, produktów energooszczędnych. Elektronika, sprzęt kuchenny, a także oświetlenie. Wszak ceny energii elektrycznej stale rosną, więc koniecznie w tym obszarze trzeba poszukiwać rozwiązań, które pozwolą generować niskie rachunki za prąd.

Spośród wielu możliwości, na pewno warto zastanowić się nad zakupem żarówek LED. Są one coraz popularniejsze, jednak istnieją osoby, które uważają, że kwestia energooszczędności z tytułu posiadania żarówek LED to mit, wymyślony i kolportowany przez producentów. Sprawdźmy zatem, jak jest w rzeczywistości. Czy żarówki LED są oszczędne, czy może jednak nic takiego nie ma miejsca?

Żywotność żarówek LED
Niezależnie od tego, czy sięgniemy po żarówki led gu10, czy będą to tradycyjne żarówki LED E27, możemy mieć pewność, że otrzymujemy produkty cechujący się długą żywotnością. Standardowo żarówki LED będą pracować przez około 30 tysięcy godzin. Oczywiście im lepszy produkty, tym czas żywotności będzie dłuższy. Można nabyć żarówki LED, które pracować będą nawet około 100 tysięcy godzin. Jak to ma się do innego rodzaju żarówek? Przykładowo żarówka halogenowa ma zdecydowanie niższą żywotność.

zarowki-led-1

Moc żarówek LED
Żarówki LED opierają się na niskim poborze mocy. Potrzebują jej zdecydowanie mniej niż innego rodzaju żarówki, a świecą identycznie. Ma to oczywiście swoje odzwierciedlenie w rozliczeniach kosztów energii. Może w okresach miesięcznych nie jest to aż tak zauważalne, ale już w skali roku oszczędności są już widoczne. Niski pobór mocy ma również związek z niskim poziomem eksploatacji, co przekłada się na dłuższy okres żywotności.

Ekologiczna postawa
Kupując żarówki LED, nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale również wpływamy pozytywnie na środowisko. Żarówki te wykonane są z materiałów, które ulegają biodegradacji. Same żarówki LED nie posiadają w konstrukcji żadnych niebezpiecznych materiałów, jak ma to miejsce np. w przypadku świetlówek.